| Number of Trays | 100 |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 18KW |
| Weight | 1500 kg |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 1000 kg/batch |
| Brand | Jogi International |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Motor Phase | Three Phase |
| Surface Finish | Color Coated |
| Material | MS |
| Automatic Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |

Price:
Price 94999 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Product Type : Cashew Dryer Machine
Function : Automatic
Voltage : 380 Volt (v)
Condition : New
Price 150000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Product Type : Electrical Cashew Kernels Dryer
Function : Automatic
Voltage : 380 Volt (v)
Condition : New